poniedziałek, 17 października 2016

Czeka nas korporacyjny kołchoz

Wspominałem w poprzedniej notce o dalekim, cichym miejscu w którym wraz z partnerką spędzałem urlop, o miejscu w jakby innym świecie. Znakomite swojskie przysmaki, doskonałe piwo bez dodatku chemicznych świństw nie było tam przywilejem lecz normą. W wielkich miastach, w tym w Warszawie, coraz mniej jest miejsc w których można dobrze, zdrowo i smacznie zjeść. Zadaję sobie pytanie: jak długo będą istniały takie polskie miejsca, czy ostaną się jakiekolwiek rezerwaty zdrowia kiedy ponad naszymi głowami po cichu zostanie narzucona Unii Europejskiej i Polakom „umowa” CETA lub TTIP lub obie „umowy” naraz?

W Warszawie pod Ministerstwem Rolnictwa protestowali przeciwnicy CETA i TTIP. Żelazny wicepremier, pupil Jarosława Kaczyńskiego ma nie lada orzech do zgryzienia: Mateusz Morawiecki jest zwolennikiem wspomnianych traktatów, dających de facto pełnię władzy międzynarodowych korporacji nad Unią Europejską i krajami członkowskimi. Zaczynam rozumieć, jakiż to plan Morawieckiego szykuje nam PiS... Wolny handel? To są wolne żarty, ale w tym przypadku nie ma się z czego śmiać, no chyba że z głupoty „negocjatorów” europejskich.

Nie zastanawia was, że protest nie wzbudził tak dużego zainteresowania jak choćby Czarny Poniedziałek czy pikieta przed domem Jarosława Kaczyńskiego, że politycy nie mówią, że to był protest nie przeciwko korporacjom lecz przeciwko Ameryce i Kanadzie? Mnie zastanawia. Najwidoczniej marionetki Kaczyńskiego czekają, aż sprawa przycichnie, a w tym tygodniu po cichu dadzą wolną rękę Brukseli w sprzedawaniu nas za… No właśnie, za co? Za możliwość spożywania eksportowanego na potęgę do UE- w tym do Polski- genetycznie zmodyfikowanego gówna nazywanego żywnością, za możliwość stawiania niepodległych krajów przed jakimiś prywatnymi sądami bez możliwości odwołania? Ile będzie musiała płacić Polska za ewentualną odmowę zalania naszego rynku genetycznie zmodyfikowaną żywnością i zastąpienia tym gównem naszych regionalnych przysmaków? Korporacje mogą wyliczyć, że ponoszą wielomilionowe straty za to, że nie zechcemy spożywać ich „pyszności’, więc należą się im sute odszkodowania za utratę potencjalnych zysków. Czy pan Kaczyński stanie na taborecie pod siedzibą takich firm i powie, że to niezgodne z polską racją stanu, że to zamach na polskość, demokrację i wolność?

W 2014 roku majstrowano przy regulacjach dotyczących wędzarni i wędzenia mięsa, narzucono pewne normy. Zawartość rzekomo tak strasznie groźnego dla zdrowia benzoapirenu wydzielającego się podczas wędzenia nad ogniem nie może przekroczyć dwóch mikrogramów na kilogram. Przed długie lata wynosiła ona pięć mikrogramów na kilogram i było dobrze. Czy te normy obejmą amerykańską i kanadyjką żywność? Nie sądzę. Dla przypomnienia: wokół niezdrowego jedzenia ( w tym drożdżówek!) w polskich szkołach zrobiono niebywały szum, dziś wszyscy ci obrońcy zdrowia i życia milczą.

Francuski koncern energetyczny Veolia pozwał w 2012 roku Egipt za podniesienie płacy minimalnej. Szwedzki Vattenfall wystąpił przeciwko Niemcom za decyzję niemieckiego parlamentu (popierało ją 80 proc. mieszkańców) o przyspieszeniu wygaszania elektrowni jądrowych. Już sam koszt procesów jest znaczny - wynosi on średnio ok. 8 milionów dolarów - a odszkodowania potrafią być astronomiczne. Przekonał się o tym Ekwador, który musi zapłacić ponad 1,5 miliarda dolarów - czyli tyle, ile wynoszą roczne wydatki tego kraju na edukację - za anulowanie umowy z naftowym koncernem Occidental Petroleum, który sam wcześniej kilkukrotnie łamał ekwadorskie prawo. Z podobnymi konsekwencjami jak Ekwador muszą liczyć się inne państwa regionu, jak Kostaryka i Salwador, które odmówiły zagranicznym firmom (głównie ze względów ekologicznych) udzielenia koncesji na wydobycie surowców i które również zostały pozwane.

Po raz pierwszy cieszę się, że Polską rządzi- nieudolnie- partia Jarosława Kaczyńskiego. Jeśli to za kadencji PiS wjedzie w życie CETA lub TTIP- będą to ostatnie lata tej partii u władzy.

 Przeczytaj, kliknij i wypromuj. Dzięki!:)

 

0 komentarze:

Prześlij komentarz